Nasi Partnerzy

Mistrzostwa Polski w Pływaniu – Tym razem bez medali Fali

W lipcu odbyła się seria Letnich Mistrzostw Polski w Pływaniu. Kraśniczanie startowali w Gliwicach (13-16.07.2023r. Mistrzostwa Polski Juniorów 16 lat), w Oświęcimiu (18-21.07.2023r. Mistrzostwa Polski Juniorów 17-18 lat) i Dąbrowie Górniczej (22-23.07.2023r. Mistrzostwa Polski w Pływaniu Długodystansowym na Wodach Otwartych).

W Gliwicach wystąpili Milena Sosnówka, Gabriela Surowiec i Dawid Dzięgielewski. Najlepiej zaprezentowała się Milena Sosnówka, która dwukrotnie ustanawiała rekordy życiowe i dwukrotnie pływała w finałach B. Na 200m st. motylkowym byłą IV, a na 100m tym stylem zajęła VII miejsce. W finale B na 200m st. grzbietowym płynęła też Gabriela Surowiec, zajmując w nim VIII miejsce. Wynik byłby pewnie lepszy, ale kontuzja pleców na to nie pozwoliła. „Rysia” musiała się też wycofać ze swoich następnych startów w tych zawodach. Dawid Dzięgielewski, który również borykał się z rozmaitymi problemami podczas przygotowań, w swoim najlepszym starcie zajął XXIV miejsce na 200m st. klasycznym zbliżając się do rekordy życiowego.

W Oświęcimiu startowały uczennice tamtejszej Szkoły Mistrzostwa Sportowego – Anna Wilk i Maja Ryfka. Ich także nie omijały problemy zdrowotne w tym sezonie. Szczególnie Anna Wilk była w trudnej sytuacji bowiem praktycznie od listopada ubiegłego roku wciąż leczy ciężką kontuzję. Mimo tego zdecydował się wystartować w Mistrzostwach Polski i … byłą o krok od medalu. W wyścigu na 1500m st. dowolnym zajęła IV miejsce, natomiast na 800m st. dowolnym i 400m st. zmiennym byłą VI! Maja Ryfka natomiast dwukrotnie wystąpiła w finale A ( VII miejsce na 200m st. grzbietowym i VIII lokata na 200m st. motylkowym) i dwukrotnie w finale B (IV miejsce na 100m st. grzbietowym i 400m st. dowolnym).

Do Dąbrowy Górniczej wybrała się skromna, zaledwie czteroosobowa ekipa Fali. Taka sytuacja spowodowana była między innymi problemami zdrowotnymi zawodników ( o czym pisaliśmy wyżej), ale też zmianami regulaminów mistrzostw ( połączenie kategorii wiekowych oraz „wydłużenie” dystansów w poszczególnych kategoriach wiekowych). Pierwszego dnia rozegrano wyścigi sztafetowe 3x1250m. Nasza sztafeta w składzie: Maja Ryfka, Dawid Dzięgielewski i Milena Sosnówka wywalczyła VI miejsce w kategorii juniorów 16-17 lat. Następnego dnia odbyły się wyścigi sztafetowe. Najwyższą lokatę wywalczyła Oliwia Sosnówka, która zajęła V miejsce w kategorii 18-19 lat na olimpijskim dystansie 10000m. Wśród juniorek 16-17 lat na dystansie 7500m X była Maja Ryfka, a XII miejsce zajęła Milena Sosnówka. Na tym samym dystansie wśród chłopców jako dziewiąty przypłyną Dawid Dzięgielewski.

Teraz dla pływaków krótkie wakacje. Już w połowie sierpnia wznowią oni treningi przygotowujące do nowego sezonu.