Fala Kraśnik
Historia pływania w Kraśniku sięga lat sześćdziesiątych i jest związana z budową 50-ciometrowej pływalni. Przez lata pływacy FKS Stal Kraśnik odnosili wiele sukcesów sportowych, a postacie Marka Bajana, Jerzego Usydusa, Artura Przywary czy Zbigniewa Szczerbika znane były w całej Polsce. Niestety na początku lat dziewięćdziesiątych, w związku z problemami Fabryki Łożysk Tocznych, która utrzymywała także obiekty sportowe – zawieszono działalność sekcji pływackiej. Trudności przeciągały się bowiem kryta pływalnia wymagała gruntownego remontu, a pozostałe obiekty sportowe przejęte przez Miasto Kraśnik też były w słabym stanie.
Dopiero w 1997 roku można było rozpocząć systematyczne zajęcia nauki pływania. Dzięki temu w kwietniu 1998 roku z inicjatywy trenerów i rodziców pływających dzieci powstał Uczniowski Klub Pływacki Fala przy MOSiR w Kraśniku. Początkowo w Klubie funkcjonowały dwie sekcje: sekcja pływania ( trener Grzegorz Mazurek) i sekcja pływania synchronicznego (trener Alona Dorofiejewa). Po kilku latach, z powodu braku trenera specjalisty, zawieszono działalność sekcji pływania synchronicznego, a działać zaczęła sekcja wielobojowa (dwubój, trójbój nowoczesny). Ilość zawodników w Klubie ciągle rosła więc do pracy w Fali dołączyli – najpierw Iwona Mazurek, a nieco później Mariusz Kwietniewski. Prezesem Klubu od początku jego powstanie do dnia dzisiejszego jest Lech Burakowski.
W swojej kilkunastoletniej już działalności Fala odnosiła bardzo dużo sukcesów sportowych. Już w roku 1999 pierwszy medal Mistrzostw Polski Dzieci wywalczyła Karolina Mazurek. Zawodniczka ta była w kolejnych latach „kołem napędowym” funkcjonowania Klubu. To ona, już w wieku 14 lat, zdobyła dla Fali pierwszy medal Mistrzostw Polski Seniorów, to ona jako pierwsza reprezentowała Polskę na mitingach i wielomeczach międzypaństwowych oraz Mistrzostwach Europy Juniorów w Lizbonie w 2004r. Gorsza od starszej siostry nie chciała być Zuzanna Mazurek. Tak jak Karolina seryjnie zdobywała medale Mistrzostw Polski Dzieci, Młodzików i Juniorów, a w 2007 roku sensacyjnie wywalczyła brązowy medal Mistrzostw Europy Juniorów w Antwerpii co było największym sukcesem w historii kraśnickiego pływania! Największym, ale tylko do 3 kwietnia 2008 roku kiedy to 17 letnia Zuzanna Mazurek podczas Mistrzostw Polski Seniorów zdobyła złoty medal na dystansie 200 m st. grzbietowym, a rezultatem 2:12,65 s. ustanowiła rekord Polski Seniorów i uzyskała minimum kwalifikacyjne do startu w Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie !!! Jakby tego było mało, jeszcze przed startem w Igrzyskach, 10 lipca w Meksykańskim Monterrey została pierwszą Polską Mistrzynią Świata Juniorek!!! (oczywiście na 200m st. grzbietowym). A kiedy Zuza płynęła w Pekinie (100m st grzb i 200m st grzb)… w Kraśniku pustoszały ulice. Każdy przed telewizorem chciał zobaczyć kraśniczankę.
Choć siostry Mazurek to niewątpliwie największe sportowe gwiazdy Klubu (razem zdobyły w sumie przeszło 100 medali Mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych), to bardzo dobrych zawodników było i jest w Fali więcej. Medale Mistrzostw Polski zdobywali: Marcelina Młodzianowska, wieloboista Mateusz Jacniacki, Filip Goleń, Karolina Jacniacka, Magdalena Wieczorek, Martyna Goleń i Igor Prószyński. I wciąż pojawiają się nowi, bardzo zdolni pływacy chcący iść w ślady swoich starszych koleżanek i kolegów.
To dzięki tym sukcesom sportowym UKP Fala Kraśnik ma swoją renomę w całej Polsce, a rozpoznawalny jest już w Europie. „Fala” ma również zasługi… w rozwoju innych dyscyplin sportowych w Kraśniku. Od pływania jako sportu tzw. „wczesnego” zaczynało swoją przygodę ze sportem wielu obecnych piłkarzy, siatkarzy czy uprawiających sporty walki – trenujących w kraśnickich klubach. Klub ma także osiągnięcia organizacyjne – w tej chwili Kraśnik to miejsce rozgrywania głównych zawodów pływackich w województwie lubelskim. Praca trenerów, rodziców i zawodników dostrzegana jest przez dobroczyńców. Urząd Miasta Kraśnik wspiera Falę jedną z najwyższych dotacji wśród klubów sportowych miasta. Znaczną cegiełkę dokłada również Starostwo Powiatowe w Kraśniku, MOPS i Ministerstwo Sportu. Najlepsi zawodnicy otrzymują stypendia sportowe – począwszy od Ministerialnego, przez Marszałkowskie i Starosty Kraśnickiego kończąc na stypendiach Burmistrza Miasta Kraśnik, a trenerzy nagrodzeni zostali w 2008 roku medalami 85-lecia, a w 2013 roku medalami 90-lecia Polskiego Związku Pływackiego za zasługi w jego rozwoju.