Nasi Partnerzy

 

 

Medale na Wodach Otwartych

W dniach 28-29 lipca na jeziorze Żarnowieckim w Gniewinie odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów w Pływaniu Długodystansowym na Wodach Otwartych. Zawody rozegrano w następujących kategoriach wiekowych i dystansach : juniorzy 14-lat (2500 m), juniorzy 15 lat, juniorzy16 lat (obie kategorie 5000 m) oraz juniorzy 17-18 lat (7500 m). Zaplanowano także wyścigi sztafet 3x1250m.

            Kraśniczanie z UKP „Fala”  od kilku lat z powodzeniem rywalizują na wodach otwartych, ale tegoroczny występ był najlepszy w historii klubu i „zaowocował” 6 medalami! A medali mogło być jeszcze więcej, ale … po kolei .W 12-osobowej ekipie Fali wystąpiło po troje pływaków (dziewczynka i dwóch chłopców) z każdej kategorii wiekowej. Jako pierwsi na trasę pętli o długości 1250m wyruszyli 14-latkowie ( dwa okrążenia – dziewczęta i chłopcy razem). Ponieważ Mistrzostwa Polski rozgrywane są od wieku 14 lat – wszyscy byli debiutantami. Trudno było więc przewidzieć jak dadzą sobie radę z długim dystansem, warunkami atmosferycznymi czy nawigacją na bardzo dużym zbiorniku wodnym. Poradzili sobie znakomicie, a szczególnie Oskar Miazga, który od samego startu płynął w 3 osobowej czołówce i ostatecznie wywalczył srebrny medal Mistrzostw Polski Juniorów! Drugi z chłopców – Aleksander Wietrzyk zajął natomiast IX miejsce. Wśród dziewcząt V lokatę zajęła Magdalena Toporowska. Następnie do rywalizacji przystąpili juniorzy 15 i 16 letni ( 4 krążenia). Tytuł Mistrzyni Polski juniorek 15 letnich na dystansie 5000m wywalczyła nie dając rywalkom żadnych szans – Maja Machulak! Jej koledzy również walczyli dzielnie, ale wystarczyło to na tę chwilę do zajęcia VI miejsca ( Patryk Kasperski) i VIII miejsca (Piotr Borsuk). Wśród 16 latków aż dwa medale – srebrny Zofii Szewczyk i brązowy Artura Siekaczyńskiego. Wysokie VII miejsce wywalczył także Filip Bożek. Najstarsza kategoria (17-18 lat ) była najmniej licznie obsadzona pewnie miedzy innymi dlatego, że dystans 7500m to spore wyzwanie. Tym bardziej na brawa zasługują życiowe osiągnięcia naszych zawodników : srebrny medal Aleksandry Kaproń, brązowy medal Łukasza Borsuka i VI miejsce Mateusza Masiaka.

Sobotnie starty indywidualne przyniosły Fali w sumie 6 medali. Bardzo dobra dyspozycja sportowa naszych zawodników oraz zgłoszenie aż 4 zespołów sztafetowych ( po jednym w każdej kategorii wiekowej) dawały nadzieję (graniczącą z pewnością) na kolejne medale. Niestety potężna burza jaka rozpętała się nad jeziorem spowodowała konieczność odwołania zawodów w tej części. Szkoda, wielka szkoda bo tak olbrzymia szansa może się już nie powtórzyć.

Trzeba dodać, że nad jeziorem Żarnowieckim wystąpiła jeszcze dwójka pływaków Fali – Milena Machulak i Błażej Paszkowski. Z racji wieku ( 12 lat) nie mogli oczywiście wystąpić w Mistrzostwach, ale wzięli udział w jednej z kilku imprez towarzyszących Mistrzostwom  pod nazwą KIDS Open Water. Wywalczyli czwarte miejsca w rywalizacji na dystansie 1250m w kategorii 12-13 lat.

            Mistrzostwa Polski Juniorów w Pływaniu Długodystansowym na Wodach Otwartych zakończyły letni sezon dla kraśnickich pływaków. Teraz 2 tygodnie wakacji i już od połowy sierpnia rozpoczną się przygotowania do sezonu 2018-2019.

 

 Wyniki         Zdjęcia 1         Zdjęcia 2