16 medali na Zimowych Mistrzostwach Województwa Lubelskiego

Ola Kurzyna - III młodziczka mistrzostwW dniach 3-4 grudnia na pływalni Aqua Lublin odbyły się Zimowe Mistrzostwa Województwa Lubelskiego w Pływaniu. W tej najważniejszej zimowej imprezie wojewódzkiej wystartowało 227 zawodników z 27 klubów w trzech kategoriach wiekowych: młodzików 12-13 lat, juniorów 14-15 lat i open.

Podczas imprezy padło wiele bardzo dobrych wyników. Między innymi , po kilku latach przerwy, w Mistrzostwach Województwa Lubelskiego wystartował Konrad Czerniak (AZS UMCS Lublin) i osiągnął rezultaty na poziomie światowym (na 50 i 100m st. dowolnym – ósme wyniki w rankingu światowym w tym roku). Oczywiście w zawodach wystartowali także zawodnicy UKP „Fala” Kraśnik. Ponieważ większość z nich to 12-14latki – nie rywalizowali  w kategorii open. Ale już w młodszych kategoriach wywalczyli w sumie aż 16 medali. Mistrzami województwa wśród młodzików zostali: Aleksandra Kurzyna, Piotr Borsuk i Maksymilian Swintozelski. Szczególnie występ Oli należy uznać za rewelacyjny. Aż trzykrotnie stawała na najwyższym stopniu podium – na 200 i 400m st. dowolnym i 400m st. zmiennym. Jakby tego było mało zdobyła dwa srebra – na 100 i 800m st. dowolnym. Wszystko to spowodowało, że została III zawodniczką imprezy w kat. młodziczek. Pięć medali wywalczył także Maksymilian Swintozelski – zwyciężył na 1500m st. dowolnym, był II na 200 i 400 m st. dowolnym i zajął dwukrotnie III miejsce na 50 i 100m st. dowolnym. Piotr Borsuk natomiast został mistrzem na 200m st. grzbietowym, a na 100m tym stylem był trzeci. W tej kategorii na podium stanęła także Maja Machulak – brązowy medal na 100m st. motylkowym.

Wśród juniorów 14-15 lat wyróżnili się nasi 14-latkowie:  Zofia Szewczyk wywalczyła II miejsce na 200m st. dowolnym oraz III miejsce na 800m tym stylem. Artur Siekaczyński natomiast zdobył srebrny medal na 200m st. grzbietowym. W czołówce swoich kategorii (do VI miejsca) uplasowali się ponadto: Filip Bożek, Aleksandra Kaproń, Oskar Miazga i Magdalena Toporowska.

Mistrzostwa Województwa Lubelskiego były dla zawodników „Fali” także okazją do uzyskania minimów do startów w przyszłorocznych (marzec 2017) Mistrzostwach Polski Juniorów. Ci, którzy je uzyskali po krótkim „rozpływaniu” rozpoczną przygotowania do tych właśnie imprez.