Nasi Partnerzy

 

 

Pływacy rozpoczęli starty w 2023 roku

Rozpoczęcie 2023 roku to dla pływaków UKP Fala Kraśnik przede wszystkim powrót na „własną” pływalnię po niemal 2,5 roku. Tym samym zakończył się najtrudniejszy w historii klubu okres … tak się przynajmniej wydawało, choć teraz okazuje się, ze może być jeszcze trudniej! Odbudowanie funkcjonowania klubu pływackiego to proces bardzo długi – można przyjąć, że potrwa ok. 5-7 lat.

Zawodnicy, którzy we wrześniu 2020 roku postanowili, że będą dalej trenować dojeżdżając codziennie na zajęcia do Ożarowa ( grupa ok. 15 osób) przeszli różną drogę swojej dalszej kariery. Jedni po roku czy dwóch latach, kończąc szkołę podstawową przenieśli się do Szkół Mistrzostwa Sportowego ( Lublin, Oświęcim, Ostrowiec Świętokrzyski), inni trenują w Lublinie lub zmienili barwy klubowe. Kilka osób zrezygnowało nie mogąc pogodzić nauki z treningami. Garstka pozostała w Kraśniku i wciąż trenuje, ale trudno im poprawiać wyniki „sprzed remontu”. Teraz trzeba uczyć, uczyć i jeszcze raz uczyć pływania jak największą liczbę dzieciaków! ( Klub jest operatorem w naszym mieście projektu Ministerstwa Sportu i Rekreacji „Umiem Pływać” i przy współpracy z Miastem Kraśnik prowadzi naukę pływania dla dzieci klas I kraśnickich szkół). Kiedyś , być może, „wyłowione” w ten sposób talenty, zastąpią swoich starszych kolegów z Fali.

Ci, który „walczyli” przez czas remontu, wciąż odnoszą sukcesy. Rok 2023 rozpoczęli od startu w Mistrzostwach Województwa Lubelskiego w Pływaniu Długodystansowym ( Lublin – 11.02.2023r.). Wicemistrzynią województwa w kategorii młodziczek została Emilia Surowiec, która zajęła II miejsce na 1500m st. dowolnym. W kategorii open na tym samym dystansie V miejsce zajął Rafał Wójcik, a na 5000m zdecydowały się popłynąć Oliwia Sosnówka ( IV miejsce) i Milena Sosnówka ( VI lokata). Startowali też: Paweł Bucoń, Nikola Dzięgielewska i Dawid Dzięgielewski.

Kolejnym startem był występ trójki naszych zawodników w Gran Prix Polski w Lublinie (25-26.02.2023r.). # rekordy życiowe ustanowiła w tych zawodach Maja Ryfka, choć akurat na dystansach, które nie są jej „priorytetowymi” ( 50 i 100m st. dowolnym i 50m st. motylkowym). Bardzo szybko pływał Rafał Wójcik i już na początku sezony ustanowił kolejny rekord Polski Niesłyszących juniorów – na 200m st. dowolnym! Nieco wolniej od „życiówek” pływał tym razem Dawid Dzięgielewski. W tym samym czasie co GP Polski w Lublinie, w Oświęcimiu odbyło się Grand Prix Małopolski. Swój pierwszy od kilku miesięcy start w zawodach zanotowała lecząca wciąż kontuzję Anna Wilk. Start był obiecujący i dał II miejsce na 100m st. klasycznym.

Następnymi zawodami, w których startowali nasi zawodnicy byłą II runda Ligi szkól Mistrzostwa Sportowego w Pływaniu, która odbyła się w Lublinie w dniach 10-11 marca 2023 roku. Kraśniczanie bronili w tych zawodach barw swoich szkół: Maja Ryfka – SMS Oświęcim oraz Milena Sosnówka, Oliwia Sosnówka i Dawid Dzięgielewski – SMS Ostrowiec Świętokrzyski. Wszyscy dzielnie punktowali powiększając dorobek swoich zespołów.

Niebawem kolejne starty. W dniach 25-26 marca w Lublinie wystąpią młodzicy 12-13 lat ( Międzywojewódzkie Drużynowe Mistrzostwa Młodzików 12-13 lat), a w starsi zawodnicy pojadą do Oświęcimia startować w kolejnym Grand Prix Polski w Pływaniu.