Nasi Partnerzy

 

 

Niezawodni pływacy

Od kilku lat zawodnicy UKP Fala Kraśnik zdobywają w każdym sezonie kilkanaście medali Mistrzostw Polski w juniorskich kategoriach wiekowych. Wiele wskazuje na to, że także rok 2022 będzie pod tym względem bardzo udany, a być może rekordowy.

Już tydzień temu pisaliśmy o znakomitych startach Martyny Karabacz w Letnich Mistrzostwach Polski Juniorów 14 lat, gdzie wywalczyła ona 5 medali (3 złote, srebrny i brązowy). Natomiast w dniach 14-17 lipca, jednocześnie odbyły się Letnie Mistrzostwa Polski Juniorów 15 lat (Lublin) i 16 lat (Ostrowiec Świętokrzyski). W Lublinie 3 medale Mistrzostw Polski wywalczyła niezawodna Amelia Wysocka. Jeszcze dwa tygodnie przed zawodami jej start nie był pewny. Rozmaite problemy powodowały, że przygotowania do najważniejszej imprezy sezonu były bardzo zaburzone. Amelia ostatecznie postanowiła wystartować czego efektem był tytuł Mistrzyni Polski na 100m st. dowolnym oraz dwa brązowe medale – na 50m st. dowolnym i 50m st. motylkowy! Pozostała czwórka kraśnickich piętnastolatków zanotowała w tych zawodach swoje życiowe osiągnięcia. Gabriela Surowiec po raz pierwszy w życiu awansowała do finału A i ostatecznie wywalczyła 8 miejsce w Polsce na 200m st. grzbietowym. Również Paweł Bucoń zaliczył debiut w ścisłym finale Mistrzostw Polski ( 10 miejsce na 200m st. grzbietowym). Aż trzy razy w finałach B wystartowała Milena Sosnówka (100 i 200m st. motylkowym i 400m st. zmiennym). W finale B na 200m st. klasycznym wystąpił ( także po raz pierwszy życiu) Dawid Dzięgielewski. Co najważniejsze podczas tej imprezy wszyscy oni ustanawiali rekordy życiowe, nierzadko poprawiając je o kilka sekund. I to wszystko pomimo faktu, że od dwóch lat trenują dojeżdżając do Ożarowa ! ( mamy nadzieję, że już niebawem zakończy się remont naszej pływalni).

W Ostrowcu Świętokrzyskim zaprezentowały się Anna Wilk i Maja Ryfka. Obie uczennice SMS Oświęcim spisały się znakomicie. Szczególnie Anna Wilk zapamięta te zawody na długo. Jej wyścigi, a pływała same najtrudniejsze, były pokazem mocy, determinacji i zawziętości czym Ania zyskała poważanie u rywalek, trenerów i kibiców. W czterech swoich startach wywalczyła cztery medale ( 2 srebrne na 400 i 1500m st. dowolnym i 2 brązowe na 800m st. dowolnym i 400m st. zmiennym), za każdym razem ustanawiając rekordy życiowe. Swoje „życiówki” poprawiała też Maja Ryfka. Tym razem nie dały one jeszcze medali, ale bardzo wysokie miejsca w finałach A ( V miejsce na 200m st. grzbietowym i VI lokata na 100m tym stylem). W Ostrowcu startował też wychowanek Fali Kraśnik – Błażej Paszkowski (obecnie AZS UMCS Lublin) i zdobył 2 złote, 1 srebrny i 1 brązowy medal. Ale najwyższą formę zaprezentuje pewnie za 7 dni kiedy to będzie reprezentował Polskę podczas Europejskiego Festiwalu Młodzieży w Bańskiej Bystrzycy.

Od wtorku 19 lipca startuje Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Pływaniu (Mistrzostwa Polski Juniorów 17-18 lat) w Oświęcimiu. Wystartuje w niej Oliwia Sosnówka i na jej dobrą postawę choć o wysokie pozycje będzie niezmiernie trudno. Natomiast w dniach 23-24 lipca w Wąbrzeźnie odbędą się już ostatnie Mistrzostwa Polski tego lata – Mistrzostwa Polski w Pływaniu Długodystansowym na Wodach Otwartych. Nie zabraknie na tej imprezie kraśniczan.