Mistrzostwa Polski w Pływaniu Długodystansowym na Wodach Otwartych

Złota sztafeta Juniorów 17-18 - K.Sola, M.Wieczorek i K.ZapalskiBardzo intensywnie rozwija się w Polsce piękna olimpijska dyscyplina sportu jaką jest pływanie długodystansowe na wodach otwartych. Coraz więcej imprez odbywa się w Polsce, jest już ciąg zawodów Grand Prix Polski i corocznie rozgrywane są Mistrzostwa Polski. Od trzech lat w rywalizacji na wodach otwartych biorą udział kraśniczanie z UKP „Fali” Kraśnik.

I odnoszą spore sukcesy.

W dniach 25-26 lipca w pięknym Ośrodku Sportu i Rekreacji na jeziorem Ukiel w Olsztynie odbyły się III Mistrzostwa Polski w Pływaniu Długodystansowym na Wodach Otwartych. Rywalizowano na następujących dystansach: 2,5 km (juniorzy 14 lat), 5 km (juniorzy 15-16 lat), 7,5 km (juniorzy 17-18 lat) i 10 km (młodzieżowcy i seniorzy).

Pierwszego dnia zawodów rozegrano także wyścigi sztafetowe na dystansie 3 km (właściwie są to wyścigi drużynowe, bowiem 3 osoby – 2 mężczyzn i 1 kobieta lub 2 kobiety i 1 mężczyzna – płyną razem, a czasem sztafety jest czas ostatniego zawodnika). UKP „Fala” wystawiła 2 sztafety i obie wywalczyły medale. Sztafeta juniorów 17-18 lat (Kornel Sola, Konrad Zapalski i Magdalena Wieczorek) zajęła I miejsce, a juniorzy 15-16 lat (Maciej Krawiec, Mateusz Masiak i Julia Hajdenraich) – wywalczyli II lokatę. Wyścigi sztafet odbyły się przy pięknej pogodzie, a temperatura wody wynosiła 21o C. Niestety tego dnia po południu pogoda radykalnie się zmieniła i drugiego dnia, po przejściu burzy temperatura powietrza i wody znacznie spadła, wiał bardzo silny wiatr powodując wysoką falę. Organizatorzy zastanawiali się nawet czy nie odwołać zawodów. Ostatecznie jednak wszyscy wystartowali, wielokrotnie (w zależności od dystansu) pokonując pętlę o długości 833 m. Kraśniczan najbardziej interesował wyścig juniorów 17-18 lat na dystansie 7,5 km, bowiem tutaj mieli dwóch faworytów: Kornela Solę i Konrada Zapalskiego, którzy w przeszłości zdobywali już medale Mistrzostw Polski. Tym razem również stoczyli wyrównaną walkę płynąc większość wyścigu razem. Na ostatniej pętli Kornel Sola mocno przyspieszył i to on w tym roku został Mistrzem Polski Juniorów w Pływaniu Długodystansowym na Wodach Otwartych, a srebrny medal zdobył Konrad Zapalski. Pozostali kraśniczanie, biorąc pod uwagę warunki atmosferyczne, także zasłużyli na brawa choć medali nie zdobyli. Najbliżej podium uplasowała się Magdalena Wieczorek, która zajęła IV miejsce na dystansie 7,5 km wśród juniorek 17-18 lat. Julia Hajdenraich natomiast zameldowała się na V miejscu wśród juniorek 15-16 lat (dystans 5 km). W tej kategorii wśród chłopców Maciej Krawiec zajął IX miejsce, a Mateusz Masiak był XI. Bardzo dobrze zaprezentował się w najmłodszej kategorii – 14-latków – Łukasz Borsuk. W swym debiucie na wodach otwartych wywalczył VI miejsce na dystansie 2,5 km.

To jeszcze nie koniec sezonu pływackiego na wodach otwartych. Już 1 sierpnia czworo zawodników UKP „Fali” wystartuje w IV rundzie Grand Prix Polski w Pływaniu na Wodach Otwartych, które to zawody odbędą się w Kryspinowie w ramach XXVI Krakowskiego Maratonu Pływackiego.