Mistrzostwa Polski w Pływaniu Długodystansowym na Wodach Otwartych – Olecko 2021

Od kilku lat zawodnicy UKP Fala Kraśnik kończą sezon letni startami w pływaniu na wodach otwartych. Nie inaczej było w tym roku – tym razem zawodnicy nie bojący się długich dystansów ( starty odbywają się na 2500, 5000, 7500 i 10000 metrów w zależności od kategorii wiekowej) spotkali się w Olecku w dniach 31.07-1.08.

Nie wszyscy kraśniccy pływacy zdecydowali się na start w tych zawodach bowiem chcieli trochę więcej odpocząć w wakacje ( między innymi nasi „multimedaliści” z „basenowych” Mistrzostw Polski – Amelia Wysocka i Błażej Paszkowski), nie każdy też dobrze znosi środowisko wody otwartej (temperatura, przejrzystość wody itp.). Ci, którzy zdecydowali się na start – trenowali ostatnie tygodnie na naszym kraśnickim zalewie korzystając z pięknej pogody i naprawdę dobrych do takiego treningu warunków.

Pierwszego dnia mistrzostw rozegrano wyścigi sztafetowe 3x1250m. W skład mieszanej sztafety wchodzi 3 osoby w tym obowiązkowo jedna kobieta. Fala Kraśnik zgłosiła do zawodów 2 sztafety – jedną w kategorii juniorów 14 lat i drugą w kategorii juniorów 15 lat. Niestety na 3 dni przed zawodami wypadkowi na rowerze uległ 15 letni Rafał Wójcik więc sztafeta 15 latków została zdekompletowana i mogła wystartować tylko w kategorii open uzupełniona zawodnikiem z innej kategorii wiekowej.

W sumie w jednoczesnym starcie wystąpiło 23 sztafety i ta nasza konstruowana w ostatniej chwili sztafeta ( 15 letnie Anna Wilk i Maja Ryfka oraz 18 letni Piotr Borsuk) wywalczyła bardzo wysokie VI miejsce w kategorii open! Równie świetnie spisali się nasi 14 latkowie (Paweł Bucoń, Dawid Dzięgielewski i Milena Sosnówka) zdobywając srebrne medale w swojej kategorii wiekowej!

Drugiego dnia mistrzostw rozegrano wyścigi indywidualne. Najpierw wystartowali juniorzy 14 lat ( 2500m), juniorzy 15 lat i juniorzy 16 lat (5000m). Swoje życiowe sukcesy odnieśli – Milena Sosnówka i Paweł Bucoń wywalczając brązowe medale wśród juniorów 14 lat. Tuż za podium uplasowały się Anna Wilk ( IV miejsce) i Maja Ryfka (V miejsce) w kategorii 15 lat. Ponadto Dawid Dzięgielewski był VII w juniorach 14 lat, a Oliwia Sosnówka ( uczennica SMS Ostrowiec Świętokrzyski) zajęła VIII miejsce wśród juniorek 16 lat.

Następnie wystartowały wyścigi na 7500m ( juniorzy 17-18 lat) i 10000m (młodzieżowcy i open). Na 7500m VIII miejsce zajął Piotr Borsuk (uczeń SMS Lublin), a na 10000m w kategorii młodzieżowców brązowy medal wywalczył Łukasz Borsuk ( co prawda teraz podczas studiów reprezentujący AGH Kraków, ale przez wiele lat reprezentował Falę i w ostatnich tygodniach przygotowywał się razem z młodszymi koleżankami i kolegami nad kraśnickim zalewem).

Teraz dla zawodników UKP Fala Kraśnik nastąpi 2-3 tygodniowa przerwa, bowiem już w drugiej połowie sierpnia rozpoczną się przygotowania do kolejnego sezonu. Kolejnego bardzo trudnego sezonu, ponieważ jeszcze co najmniej rok potrwa remont kraśnickiej pływalni MOSiR i konieczne będą znowu codzienne dojazdy na treningi do Ożarowa – co jest bardzo czasochłonne, a i tak nie daje możliwości pełnej realizacji programu treningowego.