Nasi Partnerzy

Mistrzostwa Polski Juniorów 14,15,16,17-18 lat. Okiem trenera

Letnie Mistrzostwa Polski Juniorów we wszystkich kategoriach wiekowych to główne imprezy sezonu, szczególnie w tym roku kiedy zimowe mistrzostwa zostały przeniesione na grudzień. Nasi zawodnicy jak zwykle musieli uzyskać minima do startu, a czas zrobienia minimum to Główne Mistrzostwa Województwa Lubelskiego. Nie wszystkim ta sztuka się udała, ale wyszło na to, że w każdej kategorii będziemy mieć swojego reprezentanta.

Zaczęła Magda Toporowska, która wystartowała w swoich pierwszych Mistrzostwach Polski 14-latków w Olsztynie (29.06-1.07.2018r.). Już uzyskanie przez  minimum zaskoczyło nie tylko trenera – zaskoczyło też Magdę bo z frekwencji i zaangażowania w treningi to raczej nie wynikało. Po Mistrzostwach Województwa zostało niecałe dwa tygodnie do MP i ten czas „Toporoszczanka” przepracowała solidnie. Trudno było jednak oczekiwać, że to wystarczy aby nadrobić zaległości. Dlatego dwa rekordy życiowe ( na 100 i 200m st. grzbietowym -33 miejsce) należy uznać za dobry wynik i liczyć, że w grudniu będzie lepiej.

Dwa tygodnie później (13-15.07.2018r.) do swoich zawodów przystąpili 15-latkowie (Oświęcim) i 16-latkowie (Ostrowiec Św.). 15-latki, pomimo mojej nieobecności (grupa pojechała z panią Machulak – dziękuję!) spisały się bardzo dobrze. Cała trójka w każdym starcie ustanawiała rekordy życiowe. Maja Machulak najwyższe , 14 miejsce wywalczyła na 800m st. dowolnym, a finale B płynęła jeszcze na 200m tym stylem (15 miejsce). Chłopcom do finałów jeszcze tym razem trochę zabrakło. Patryk Kasperski najwyżej był (17 miejsce) na 1500m st. dowolnym, a Piotrek Borsuk zajął 31 miejsce na 200m st. grzbietowym.

W Ostrowcu świetną formę zaprezentował Artur Siekaczyński. W stylu grzbietowym ustanowił dwa rekordy Klubu – na 200 m 2:11,93 co dało mu 7 miejsce w Polsce, a na 100m 1:02,63 ( 15 miejsce). W pozostałych startach też bił rekordy życiowe znacznie się poprawiając. na 1500m st. dowolnym zajął wysokie 6 miejsce (najwyższe z dotychczas uzyskanych podczas MP). Zosia Szewczyk, choć ciągle była niezadowolona, też pływała bardzo szybko! Poprawiła się na 200 dowolnym o przeszło 2 sekundy, a na 800m o 5 sekund – w tym wyścigu zajęła 12 miejsce w Polsce. Dojeżdżał na zawody Kacper Blat. Chyba miał wielkie oczekiwania co do swoich startów … nie udało się.

W Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży (Gliwice 2-22.07.2018r.) wystartował Łukasz Borsuk. On przygotowywał się ze swoją grupą ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego i pojechał do Gliwic w dobrym nastroju. Ustanowił dwa rekordy życiowe (jednoczenie rekordy Klubu) na 50m st. motylkowym 0:26,38 i 200m st. motylkowym – 2:14,94. Wystarczyło to do zajęcia 28 miejsca.

Ogólnie starty w tegorocznych mistrzostwach oceniam bardzo wysoko. Niemal same rekordy życiowe – to najważniejsze aby bić je właśnie podczas Mistrzostw Polski. No i taka dyspozycja dobrze wróżyła przed zbliżającymi się Mistrzostwami Polski w Pływaniu Długodystansowym na Wodach Otwartych.