II Mistrzostwa Polski w Pływaniu Długodystansowym na Wodach Otwartych Kryspinów

DSC05980

W dniach 26-27 lipca w Kryspinowie koło Krakowa odbyły się Mistrzostwa Polski w Pływaniu Długodystansowym na Wodach Otwartych (imprezę rozegrano w kilku kategoriach wiekowych – juniorów młodszych 14 lat, juniorów 15-16 lat, juniorów starszych 17-18 lat, młodzieżowców 19-23 lata i open). W zawodach wystartowało siedmioro zawodników UKP „Fala” Kraśnik.

Bardzo udane zakończenie sezonu letniego zaprezentowali zawodnicy UKP „Fala” Kraśnik. Ponieważ często pływają podczas zawodów „basenowych” długie dystansy (400, 800 i 1500 m) postanowili dać kolejny krok do przodu i wystartowali w Mistrzostwach Polski w Pływaniu Długodystansowym na Wodach Otwartych, a tam trzeba pokonać – 2500 m (junior młodszy), 5000 m (junior 15-16 lat), 7500 m (juniorzy starsi 17-18 lat) lub 10000 m (młodzieżowcy i open). Trzeba przyznać, że osiągnięte przez zawodników z Kraśnika rezultaty przerosły oczekiwania zarówno trenerów UKP „Fala”, jak i fachowców zajmujących się tą olimpijską dyscypliną sportu.

Najlepiej zaprezentował się Konrad Zapalski, który został Mistrzem Polski Juniorów 15-16 lat na dystansie 5000 m. Konrad bronił tytułu sprzed roku, jednak … nie był faworytem. Za faworyta uchodził Radosław Sinichine z „Kormorana” Olsztyn, który tydzień temu reprezentował Polskę na Mistrzostwach Europy Juniorów w Chorwacji, gdzie zajął wysokie 17 miejsce (kwalifikacje do startu w Mistrzostwach Europy Juniorów na Wodach Otwartych odbyły się w czerwcu … na pływalni 50 m podczas mistrzostw Polski Juniorów – tam Sinichine wygrał z Zapalskim wypełniając minimum i pojechał na MEJ). W Kryspinowie doszło do rewanżu w warunkach wód otwartych i Konrad Zapalski zwyciężył z przewagą 47 sekund!!!

W tej samej kategorii wśród dziewcząt srebrny medal wywalczyła Magdalena Wieczorek – sukces tym większy, że był to debiut Magdy na takich Mistrzostwach. Debiutowali także 14-latkowie – Julia Hajdenraich i Mateusz Masiak, mimo tego osiągnęli życiowe rezultaty: Julia wywalczyła brązowy medal, a Mateusz został IV juniorem młodszym w Polsce!

Duży szacunek wśród wszystkich obserwatorów mistrzostw zyskał Konrad Sola, który najpierw wywalczył brązowy medal juniorów 17-18 lat na 7500 m (przegrał srebro o 0,5 s), a drugiego dnia popłynął 10000 m i zajął V miejsce w klasyfikacji open!

„Fala” wystawiła również dwie sztafety 3×3000 m. Sztafeta I w składzie Konrad Zapalski, Igor Prószyński i Magdalena Wieczorek wywalczyła srebrny medal wśród juniorów (jednocześnie V miejsce w klasyfikacji open), a sztafeta II (Maciej Krawiec, Mateusz Masiak i Julia Hajdenraich) zajęła X miejsce w klasyfikacji open.

W sumie „Fala” wywalczyła 5 medali zajmując 4 miejsce w klasyfikacji medalowej Mistrzostw Polski.