Nasi Partnerzy

Fala na wodach otwartych

Minęły wakacje, które dla większości młodych ludzi są czasem wypoczynku. Dla zawodników UKP Fala Kraśnik były jednak bardzo pracowite, bowiem termin Mistrzostwa Polski w Pływaniu Długodystansowym na Wodach Otwartych ustalono na 31.08-1.09.2019r. W związku z tym zaraz po swoich mistrzostwach „basenowych” przystąpili do przygotowań do kolejnego championatu.

Aby muc realizować przygotowania, do grupy juniorów przyłączyli się młodzicy 12-13 lat, którzy co prawda nie rozgrywają swoich mistrzostw Polski ( te są rozgrywane od 14 roku życia), ale specyfika pływania na wodach otwartych może im się przydać w przyszłości.

W ramach przygotowań odbyły się też starty kontrolne ( w sezonie letnim odbywa się w Polsce wiele imprez zarówno dla „zawodowców” jak i amatorów). Dnia 20.07 w Mazurskiej miejscowości Wejsuny odbył się I Maraton Pływacki. Szóstka zawodników Fali wzięła niemal wszystkie trofea w swoich kategoriach wiekowych. Na dystansie 500 wśród młodziczek zwyciężyła Anna Wilk, a II miejsce zajęła Amelia Wysocka. Wśród chłopców I miejsce wywalczył Błażej Paszkowski, a II był Rafał Wójcik. Sporą niespodzianką było zwycięstwo Piotra Borsuka w kategorii open w głównym wyścigu na dystansie 3000m. III w tej konkurencji był Oskar Miazga.

Kolejnym sprawdzianem był udział w XXX Krakowskim Maratonie Pływackim rozegranym na zalewie w Kryspinowie 27.07.2019r. Tutaj nasi młodzicy znowu okazali się niepokonani. Tym razem na dystansie 1000m zwyciężyła Anna Wilk przed Amelią Wysocką i Mają Ryfka. Dodatkowo V miejsce wywalczyła Gabriela Surowiec, a VII Milena Sosnówka. Wśród chłopców ponownie bezkonkurencyjni byli Błażej Paszkowski (I miejsce) i Rafał Wójcik (II miejsce). W głównym wyścigu na 3000m „błysnęła” Zofia Szewczyk, która zwyciężyła zdecydowanie w kategorii open kobiet. IV w tej kategorii była Oliwia Sosnówka (jednocześnie Oliwia wywalczyła II miejsce w kategorii 14-16 lat). Wśród chłopców w kategorii 14-16 lat – II miejsce zajął Patryk Kasperski, IV – Piotr Borsuk, a V – Oskar Miazga.

Głównym startem były oczywiście Mistrzostwa Polski w Pływaniu Długodystansowym na Wodach Otwartych ( Dąbrowa Górnicza 31.08-1.09.2019r.). Pierwszego dnia w ramach Mistrzostw Polski rozegrano wyścigi sztafetowe 3x1250m (skład sztafety musi być mieszany i składać się co najmniej z jednej kobiety). W tej rywalizacji osiągnęliśmy wielki sukces. W kategorii juniorów 17-18 lat sztafeta Fali Kraśnik w składzie: Zofia Szewczyk, Łukasz Borsuk i Artur Siekaczyński wywalczyła tytuł Mistrzów Polski! ( sztafeta ta wywalczył jednocześnie II miejsce w kategorii open). Natomiast sztafeta w składzie: Maja Machulak, Piotr Borsuk i Patryk Kasperski wywalczyła brązowe medale w kategorii juniorów 16 lat.

Tego dnia rozegrano także wyścigi w ramach corocznych zawodów Pogoria Open Water i tutaj znowu świetnie spisali się nasi młodzi zawodnicy. Wśród dziewcząt na dystansie 400m zwyciężyła Anna Wilk, II była Amelia Wysocka, IV – Gabriela Surowiec a VIII Milena Sosnówka. Wśród chłopców kolejne zwycięstwo odniósł Błażej Paszkowski, a drugie miejsce wywalczył Paweł Bucoń. Ponadto w wyścigu na 1250m zwycięstwa w swoich kategoriach wiekowych zgarnęli Oliwia Sosnówka i Oskar Miazga ( oboje zajęli II lokaty w kategorii Open).

1 września, czyli drugiego dnia mistrzostw, rozegrano wyścigi indywidualne. Juniorzy 14 lat  pływali na dystansie 2500m, 15 i 16 latkowie na 5000m, 17-18 lat na 7500, a młodzieżowcy i seniorzy 10000m. Zawody były bardzo mocno obsadzone. Wystartowani niemal wszyscy najlepsi długodystansowi juniorzy w pływaniu „basenowym”. W tej stawce bardzo dobrze zaprezentowali się nasi zawodnicy, choć na podium stanęła tylko Zofia Szewczyk (kat. 17-18 lat), która wywalczyła brązowy krążek Mistrzostw Polski na dystansie 7500m. Pozostali nasi reprezentanci uplasowali się tuż za podium: Maja Machulak (16 lat) była IV na 5000m, Artur Siekaczyński (17-18) – IV na 7500m, Patryk Kasperski (16) – V na 5000m, Oskar Miazga (15) – V na 5000m, Oliwia Sosnówka (14) – VI na 2500m, Piotr Borsuk (16) – VIII na 5000m i Łukasz Borsuk (17-18) – IX na 7500m.

Mamy nadzieję, że praca wykonana podczas wakacji będzie procentować dobrymi występami w nadchodzącym sezonie jesienno-zimowym.

Wyniki:

XXX Krakowski Maraton Pływacki 27.07.2019 Kryspinów

Pogoria Open Water 31.08.2019 Dąbrowa Górnicza

Mistrzostwa Polski w Pływaniu Dystansowym na Wodach Otwartych 31.08-01.09.2019 Dąbrowa Górnicza

Zdjęcia:

Mistrzostwa Polski w Pływaniu Długodystansowym na Wodach Otwartych, Pogoria Open Water 31.08-01.09.2019 Dąbrowa Górnicza dzień 1

Mistrzostwa Polski w Pływaniu Długodystansowym na Wodach Otwartych 31.08-01.09.2019 Dąbrowa Górnicza dzień 2