Nasi Partnerzy

Fala … jak zwykle na fali!

15 sierpnia na jeziorze Ukiel w Olsztynie rozegrano Mistrzostwa Polski w Pływaniu Długodystansowym na Wodach Otwartych. Co najmniej z dwóch powodów były to mistrzostwa wyjątkowe – po pierwsze, ze względu na pandemię były to jedyne mistrzostwa dla Polskich pływaków w sezonie letnim ( wszystkie tzw. „basenowe” zostały odwołane), a po drugie (możliwe, że z tego samego powodu) były to mistrzostwa z rekordowo dużą i mocną obsadą.

Zawodnicy UKP Fala Kraśnik od wielu lat startują w takich zawodach i nigdy nie mieli problemów z pokonywaniem długich dystansów na wodach otwartych. Wręcz przeciwnie – co roku zdobywają w tej rywalizacji medale Mistrzostw Polski. Nie inaczej było i tym razem – z Olsztyna przywieźli 7 medali!

Sukces ten „rodził się w bulach”. Z wiadomych powodów zamknięto w Polsce wszystkie pływalnie. Później ( od 4 maja) mogliśmy trenować, ale „na sucho”. Całe szczęście w Kraśniku uruchomiono odkrytą pływalnię ( co nie było regułą w kraju – wiele pływalni nie rozpoczęło swojej działalności do tej pory) niemal tak szybko jak to było możliwe bo od 13 czerwca. Pływaliśmy więc i startowaliśmy kontrolnie w nielicznych imprezach pływackich. Efekt okazał się znakomity!

Na dystansie 2500 m wystartowało czworo naszych juniorów 14 letnich. Anna Wilk została wicemistrzynią Polski, a brązowy medal wywalczyła Maja Ryfka. Wśród chłopców wyczyn Ani powtórzył Błażej Paszkowski, a Rafał Wójcik zajął VI miejsce ( gdyby nie pomylił trasy … nie ważne- spisał się Świetnie!).

Na trzykrotnie dłuższym dystansie 7500 m wystartowali juniorzy 17-18 lat. Swój życiowy sukces odniosła Zofia Szewczyk, która po porywającym finiszu została Mistrzynią Polski! Bardzo dobrze wystartował też Artur Siekaczyński ( V miejsce) i Piotr Borsuk (XI miejsce). Z kolei na najdłuższym dystansie 10000 m wystartował w kategorii młodzieżowców ( 19-23 lata) Łukasz Borsuk. Dość niespodziewanie, ale w pełni zasłużenie wywalczył srebrny medal!

Jakby tego było mało, w rozegranych tego samego dnia wyścigach sztafetowych 3×1250 m, Fala wywalczyła dwa medale. Juniorzy 14 letni (Rafał Wójcik, Anna Wilk i Błażej Paszkowski) zdecydowanie zwyciężyli, a juniorzy 17-18 lat (Piotr Borsuk, Zofia Szewczyk i Artur Siekaczyński) zajęli III miejsce.

To były piękne Mistrzostwa … nie tylko dlatego, że odbyły się w pięknym miejscu (plaża miejska nad jeziorem Ukiel w Olsztynie to „poziom europejski”) i przy pięknej, słonecznej pogodzie. Tym razem była to Fala na bardzo wysokiej fali … wszyscy startujący zawodnicy wrócili do Kraśnika z medalami ( jak nie indywidualnie to w sztafecie) – 100% skuteczności!